Uredništvo    21. junij 2014
Svetovno prvenstvo, skupina E, 2. krog

Valencia postaja junak mundiala

Enner Valencia, manj znani Valencia v moštvu Ekvadorja, je bil z dvema zadetkoma junak ekvadorske zmage proti Hondurasa. Na vrhu lestvice strelcev je že pet igralcev doseglo tri zadetke.
21.7.2014 | Mednarodni nogomet
Štadion: Arena da Baixada, Curitiba, Gledalcev: 39224, Sodnik: Ben Williams (AVS)
Honduras: Noel Valladares, Oscar Boniek Garcia (od 82. Marvin Chavez, od 82. Felipe Caicedo), Victor Bernardez, Emilio Izaguirre (od 46. Juan Carlos García), Brayan Beckeles, Maynor Figueroa, Luis Garrido (od 71. Mario Martínez), Jorge Claros, Jerry Bengtson, Carlo Costly, Roger Espinoza.
Trener: Luis Fernando Suarez
Ekvador: Alexander Dominguez, Jorge Guagua, Frickson Erazo, Juan Carlos Paredes, Walter Ayovi, Antonio Valencia, Christian Noboa, Jefferson Montero (od 92. Gabriel Achilier), Oswaldo Minda (od 83. Carlos Armando Gruezo), Enner Valencia, Felipe Caicedo (od 82. Edison Mendez).
Trener: Reinaldo Rueda
Vseh šest južnoameriških predstavnikov letošnjega svetovnega prvenstva ohranja dobre možnosti za uvrstitev v osmino finale tekmovanja. Čile in Kolumbija sta se tja že uvrstila, Brazilija je zelo blizu, Argentina in Urugvaj o tem odločata sama, v igri pa ostaja tudi za marsikoga prvi južnoameriški avtsajder Ekvador, ki je v Curitibi z 2:1 premagal Honduras in tako ohranil možnosti za presenetljivo napredovanje v izločilni del. Roko na srce ima Ekvador za to precej majhne možnosti, saj bi potreboval zmago proti Franciji in največ remi Švice proti Hondurasu, vendarle pa dosedanji potek prvenstva kaže, da takšni scenariji niti najmanj niso neuresničljivi.

V ekvadorskih vrstah nase močno opozarja 25-letni napadalec Enner Valencia, ki je nocoj zadel že na šesti reprezentančni tekmo zapovrstjo. Golgeter, ki ima za seboj tudi odlično strelsko sezono v močnem mehiškem prvenstvu – za Pachuco je na 23 tekmah dosegel kar 18 zadetkov – je danes dosegel oba ekvadorska zadetka in se na vrhu lestvice strelcev izenačil z Nizozemcema Robinom Van Persiejem in Arjenom Robbnom, Francozom Karimom Benzemajem in Nemcem Thomasom Mullerjem.

Valencia je imel prvo čudovito priložnost za zadetek že v dvajseti minuti igre, ko se je sam znašel pred vratarjem Hondurasa Noelom Valladaresom, a žogo poslal mimo vrat. Honduras, ki je na prvi tekmi proti Franciji pokazal bore malo, je svoj prvi zadetek na letošnjem svetovnem prvenstvu dočakal dobrih deset minut kasneje. Po dolgi podaji Brayana Beckelesa je z močnim strelom z levico Carlo Costly zadel v polno in Honduras popeljal v vodstvo. Zadetek je imel veliko zgodovinsko težo za Honduras, saj je bil to prvi zadetek te srednjeameriške države na svetovnih prvenstvih po SP leta 1982 v Španiji.

Vodstvo je vendarle trajalo le tri minute. Po odbiti žogi Juana Paredesa se je na pravem mestu znašel Enner Valencia in hitro poskrbel za izenačenje. V drugem polčasu je Ekvador prevzel pobudo, v 58. minuti zahteval enajstmetrovko po domnevnem prekršku nad Felipejem Caicedom, sedem minut kasneje pa sledil nov slavnostni trenutek Ennerja Valencie, ki je po predložku Walterja Ayovija dosegel še drugi zadetek z glavo na letošnjem prvenstvu in svoji ekipi priigral dragocene tri točke.