Uredništvo    14. avgust 2016
1. SNL, 5. krog

Olimpija ponižana v Stožicah

Kriza igre Olimpije dobiva vse hujše posledice. Zmaji so v Stožicah z 0:2 klonili proti Rudarju iz Velenja ter ob novi slabi predstavi zasluženo doživeli prvi poraz v letošnji sezoni. Ob polčasu žvižgi na račun zmajev.
0 : 2
Olimpija: Aleksander Šeliga, Dejan Kelhar, Antonio Delamea Mlinar, Kenan Bajrič (od 76. Julius Wobay), Danijel Miškić, Rok Kronaveter, Darijan Matič, Denis Klinar, Aljaž Krefl (od 61. Andraž Kirm), Blessing Eleke, Etien Velikonja.
Trener: Igor Biščan
Rudar: Matej Radan, David Kašnik (od 55. Damir Grgić), Senad Jahič, Mateo Mužek, Jean Claude Billong, Stjepan Babić, Anže Pišek, Mitja Lotrič (od 64. Ilja Markovski), Damjan Trifkovič, Bojan Vručina, Dominik Glavina (od 77. John Mary).
Trener: Marijan Pušnik
Nocojšnji poraz se je ob nadvse neprepričljivi Olimpiji napovedoval že dalj časa, v Stožicah pa je ob gostovanju velenjskega Rudarja le zgodilo neizogibno. Zmaji, ki so bili zaradi slabe predstave ob polčasu nagrajeni z glasnimi žvižgi s tribun, niso zmogli streti disciplinirane zasedbe iz Velenja, ki je bila velik del srečanja povsem enakovredna favoriziranim gostiteljem.

Trener Olimpije Rodolfo Vanoli je nekoliko presenetil z zamenjavo na levem boku, kjer je nekdanjega reprezentanta Andraža Kirma zamenjal Aljaž Krefl, najboljši igralec zmajev v letošnji sezoni Miha Zajc pa je, domnevno zaradi poškodbe stopala, nocoj manjkal.

Igra Olimpije brez Zajca zbuja veliko skrbi. V prvem polčasu je Olimpija prva zapretila po strelu Blessinga Elekeja po tleh, nato pa je Rudar hitro in učinkovito umiril domače nogometaše, ki so z dolgimi in predvidljivimi napadi gostujoči obrambi povzročali bolj malo težav. V 20. minuti je po prostem strelu Damjan Trifković domnevno žogo  zaustavil z roko, kar je sprožilo val razburjenja med ljubljanskimi navijači, ki so Slavku Vinčiču namenili kar nekaj sočnih žaljivk. Tri minute kasneje je Denis Klinar žogo odbil na rob kazenskega prostora, tam pa se je do nje dokopal mladi Anže Pišek in s strelom v desni spodnji kot premagal nemočnega Šeligo.

V drugem polčasu se je igra v celoti prevesila na igralno stran Rudarja, ki se je osredotočil na branjenje prednosti iz prvega dela igre. Olimpija je imela vnovič ogromno težav z ustvarjalnostjo, še najnevarnejša pa je bila iz prekinitev. V 50. minuti je Rok Kronaveter prvič nekoliko resneje ogrozil vrata Mateja Radana, največja priložnost  zmajev pa je sledila sedemnajst minut kasneje, ko je po lepi akciji Darijan Matić za las zgrešil okvir vrat. Sledila sta dva kota, v katerih je bila Olimpija najbližje izenačenju. Najprej je Eleke zadel vratnico, le nekaj trenutkov kasneje pa je sreča obrnila hrbet še Antoniu Delamei Mlinarju, ki je za las meril mimo vrat.

Vse zapravljene priložnosti je Rudar kaznoval v 82. minuti, ko je po kotu najvišje skočil Francoz Billong in neubranljivo zadel za vodstvo z 2:0. Do izteka tekme je imel Rudar preko rezervista Johna Maryja priložnost, da še bolj poniža Olimpijo, a je po prodoru mimo Dejana Kelharja meril v zunanji del mreže.

Olimpija je s porazom zapravila vodstvo na lestvici, a to je ob številnih ostalih težavah, ki pestijo igro zmajev, še najmanjši problem. Varovance Rodolfa Vanolija zdaj čaka gostovanje pri ekipi , ki trenutno v slovenskem državnem igra najboljši nogomet  in tudi zasluženo vodi na lestvici – Domžalah.