Uredništvo    26. marec 2017
Kvalifikacije za SP 2018, 5. krog

Poraz čist kot solza

Slovenska reprezentanca se iz Glasgowa vrača sklonjenih glav. Slaba, brezidejna igra in le en pravi strel na gol so bili premalo, da bi Jan Oblak in okvir gola lahko rešili vsaj točko. Odločil je Chris Martin.
28.3.2017 | Mednarodni nogomet
Štadion: Hampden Park, Gledalcev: 30000, Sodnik: B. Kuipers (NIZ)
Škotska: Craig Gordon, Russell Martin, Charlie Mulgrew, Andrew Robertson, Kieran Tierney, Stuart Armstrong, James Morrison (od 82. Chris Martin), Robert Snodgrass (od 75. Ikechi Anya), Scott Brown, James Forrest, Leigh Griffiths (od 50. Steven Naismith).
Trener: Gordon Strachan
Slovenija: Jan Oblak, Bojan Jokič, Miral Samardžić, Boštjan Cesar, Jasmin Kurtič, Aljaž Struna, Josip Iličič, Rene Krhin, Valter Birsa (od 69. Robert Berič), Kevin Kampl (od 87. Nik Omladič), Roman Bezjak (od 56. Benjamin Verbič).
Trener: Srečko Katanec
V Glasgowu se je tekma začela s hitrim in močnim pritiskom domačih! Že v drugi minuti so gostitelji izvajali prvi kot, po katerem Martin dobi dvoboj s Samardžićem in ogrozi Jana Oblaka, ki je super regiral. Takoj v naslednji minuti nov strel Škotov, tokrat Tierney nastrelja slovensko obrambo. Slovenska zadnja vrsta je imela ogromno problemov, Škoti pa so brez težav nadzirali potek igre. V 16. minuti nova priložnost za domače, po podaji z desne, kjer je imel Jokić ogromno težav in tudi že rumeni karton, je bil Griffiths sam, a v padanju, z glavo je meril mimo gola. Žarek upanja za povsem nekonkurenčno Slovenijo je posijal v 19. minuti, ko je podaja Jokića zmedla domača branilca, ki sta nasedla ofsajdu, toda Bezjak ni bil v prepovedanem položaju, z leve strani je prišel sam pred Gordona, ki pa je njegov strel ubranil.

Drugi in zadnji strel Slovenije smo videli v 26. minuti, po odloženi žogi Bezjaka je precej mimo gola streljal Josip Iličić. Na drugi strani je bil Morrison v 28. minuti povsem sam na robu kazenskega prostora, streljal je le za las mimo gola, žoga je celo oplazila vratnico! V 34. minuti prečka Škotov! Znova prepih v slovenski obrambi, Snodgrass je prešprintal Samardžića, podal pred gol, Griffiths pa je zatresel prečko. Slovenija je nevarno visela in v 36. minuti imela znova veliko sreče, saj je Griffiths zadel še vratnico! V 37. minuti še ena nevarna situacija, Valter Birsa pa je žogo praktično izbijal z golove črte! Počasna in brezidejna igra Slovenije v prvem polčasu na srečo ni bila kaznovana, Škoti pa so bili tisti, ki so ob odhodu na odmor lahko obžalovali izid 0:0. V prvem polčasu so bili boljši, imeli žogo več v svoji posesti, sprožili so devet strelov, Slovenija pa na drugi strani le dva.

Po povratku na zelenico je Slovenija skušala prevzeti vodilno vlogo na igrišču, Škoti pa so se malce povlekli nazaj. Kmalu je moral z igrišča Griffiths, ki ga je Oblak v prvem polčasu s kolenom udaril v predel križa, vstopil je Naismith. Za oko igra danes res ni navdušila. V igro je namesto Bezjaka vstopil Verbič, kar pa poteka srečanja ni spremenilo. Prvi strel v drugem polčasu smo videli šele v 73. minuti, ko je Snodgrass streljal "pod oblake". Jan Oblak je na sceno znova stopil v 75. minuti, ko je posredoval ob strelu Anye, ki je malce pred tem vstopil v igro. Tudi sicer je bil slovenski vratar bolj aktiven, Gordon je bil na drugi strani povsem brez dela. V 79. minuti je Oblaka, ki je moral zapustiti gol in zapreti desni kot, rešil Cesar, ki je izbil žogo ob podaji v sredino kazenskega prostora.

V 84. minuti nov "prepih" na naši levi strani, mimo Jokića je švignil Tierney, bilo je nevarno pred slovenskim golom, a brez posledic. No, v 88. minuti pa so posledice za slabo igro bile in to usodne. Martin je v kazenskem prostoru sprejel žogo in z diagonalo ugnal Oblaka. Cesar se je vrgel, a bolj kot kaj drugega zmedel Oblaka.