Klemen Kos   13. junij 2010
Zadetek Korena za prvo mesto v skupini!

VELIKA ZMAGA SLOVENIJE

Ayuba!! Slovenija je z zadetkom kapetana Roberta Korena premagala Alžirijo in se veselila zgodovinske prve zmage na svetovnih prvenstvih. Slovenija po 1. krogu na vrhu lestvice skupine C
21.3.2017 | Slovenski nogomet
Štadion: Polokwane, Gledalcev: 30325, Sodnik: Batres (Gvatemala)
Alžirija: Faouzi Chaouchi, Nadir Belhadj, Madjid Bougherra, Rafik Halliche, Anthar Yahia, Mehdi Lacen, Karim Ziani, Hassan Yebda, Rafik Djebbour (od 58. Abdelkader Ghezzal), Foued Kadir (od 82. Adlene Guedioura), Karim Matmour (od 80. Rafik Saifi).
Trener: Vahid Halilhodžić
Slovenija: Samir Handanovič, Bojan Jokič, Marko Šuler, Boštjan Cesar, Mišo Brečko, Aleksander Radosavljevič (od 87. Andrej Komac), Andraž Kirm, Valter Birsa (od 84. Nejc Pečnik), Robert Koren, Milivoje Novakovič, Zlatko Dedič (od 53. Zlatan Ljubijankič).
Trener: Srečko Katanec
Klemen Kos poročevalec

Polokwane na severu Južne Afrike je izbrano vrsto Slovenije in Alžirije pričakal v toplem vremenu (temperatura 19 stopinj, rahel veter), v nasprotju z napovedmi pa tribune stadiona Petra Mokabeja niso bile povsem zapolnjene. Še deset minut pred pričetkom srečanje so bile na pol prazne, v nadaljevanju pa so navijači vendarle malce bolj napolnili sedeže, tako da si je srečanje ogledalo nekaj več 30.000 nogometnih navdušencev. Prevladovali so Alžirci, slovenski navijači pa so bili precej razkropljeni. Skupine pristašev slovenske čete je bilo sodeč po zastavah moč videti iz Murske Sobote, Beltincev, Idrije itd, ena izmed zastav pa je z napisom "Pozdrav v Zagreb" posebno sporočilo poslala tudi našim sosedom iz Hrvaške.

Slovenski selektor Matjaž Kek z začetno enajsterico ni presenetil, novost je bila zgolj na krilnih položajih, kjer sta Andraž Kirm in Valter Birsa zamenjala strani. Alžirec Rabah Saadane je v ogenj prav tako poslal preverjeno enajsterico v kateri le vratar Faouzi Chaouchi ne igra v tujini.

SP2010: Alžirija - Slovenija
(vir: Getty Images)

Vuvuzele so prvič ponorele po igranju obeh himen, pred prihodom na igrišču pa je bila rahla nervoza prisotna na obrazih igralcev obeh enajsteric. Alžirci so začeli pogumno in si v 3. minuti priigrali prvo priložnost. Dvajset metrov od gola je po prekršku padel Karim Matmour, prosti strel pa je z levico izvedel izkušeni Belhadj in z močnim strelom precej namučil slovenskega vratarja Samirja Handanoviča. Sledilo je obdobje raztrgane igre, nekoliko več težav pa so imeli slovenski nogometaši, ki so imeli kar precej težav z zaustavljanjem žoge. Sledilo je obdobje igre med obema kazenskima prostoroma, v kateri se napadalci niso najbolj izkazali, po slabi uverturi pa so gledalci kar sami našli zabavo v mehiškem valu, ki je stadion v Polokwaneju po slabe pol ure igre prvič dvignil na noge.

Slovenija je imela ogromno težav v zadnji tretjini, kjer ob ne najbolj razpoloženem Novakoviču in Dediču nikakor ni uspela prebiti alžirske obrambe, kateri sta poveljevala kapetan Yahia in Rafik Halliche. Selektor Kek je dobrih deset minut pred koncem prvega polčasa Birso in Kirma poslal na "standardni" poziciji, sledilo pa je obdobje malce bolj odprte igre, v katerem sta si obe ekipi priigrali po dve priložnosti za zadetek. V 35. minuti je Halliche po predložku iz kota za slab meter zgrešil okvir vrat, tik pred koncem prvega dela pa je s projektilom v slogu bratislavskega zadetka zapretil tudi Valter Birsa, a je alžirski vratar Chaouchi s parado žogo izbil v kot.

SP2010: Alžirija - Slovenija, Robert Koren

Pred pričetkom drugega dela oba selektorja nista posegla po menjavah. Igra je bila podobni tisti iz prvega polčasa po suhoparnem začetku pa se je v 52. minuti Kek naposled odločil zamenjati nerazpoloženega Dediča in v ogenj poslati jokerja Zlatana Ljubijankiča. Šest minut kasneje se je za podobno potezo odločil tudi alžirski selektor Saadane, ki je v ogenj poslal napadalca italijanske Siene Abdelkadra Ghezzala, ki pa je že manj kot 60 sekund po vstopu na igrišče prejel rumeni karton. V 60. minuti je Slovenija preko Korena in Novakoviča lepo izigrala alžirsko obrambo, žogo pa je na levi strani kazenskega prostora sprejel Kirm, a streljal naravnost v roke Chaouchija.

V naslednjih petih minutah je z razdalje poizkušal tudi kapetan Koren, obdobje rahle premoči slovenske reprezentance pa je obeležila še priložnost Novakoviča, ki pa je malce preveč okleval s strelom. Že omenjeni Ghezzal je v naslednjih minutah malce poživil igro alžirske reprezentance v napadu, a k sreči Handanoviču ob njegovem poskusu z glavo ni bilo treba posredovati. V 73. minuti šok za Alžirce. Po dolgem predložku Belhadja v kazenski prostor je Ghezzal žogo skušal zaustaviti z roko, sodnik Batres iz Gvatemale pa je takšno igro upravičeno kaznoval z drugim rumenim kartonom, s čimer je imela Slovenija v zadnjih 15 minutah na igrišču igralca več. V minutah po izključitvi so naši nogometaši storili kar nekaj nevarnih tehničnih napak, največja pa se je v 77. minuti pripetila Šulerju, ki je na robu kazenskega prostora zgrešil žogo, napako pa je v zadnjem hipu popravil Handanovič, ki je žogo ujel pred Karimom Zianijem.

Po dežju posije sonce, po trepetanju pa je v slovenskem primeru posijalo veselje. Le dve minuti kasneje je Koren streljal s približno 20 metrov, žoga pa je z odbojem od tla presenetila alžirskega vratarja Chaouchija za vodstvo Slovenije z 1:0. Po vodstvu je pričkovano Kek malce zaprl igro (Novakovič se je pomaknil bolj na sredino, Birso in Radosavljeviča sta zamenjala sveža Pečnik in Komac – op.a), Alžirci pa so skušali z visokimi žogami v kazenski prostor presenetiti ponovno čvrsto slovensko zadnjo vrsto. Sledilo je nervozno čakanje, po nekaj več kot štirih minutah pa je Gvatemalec Carlos Batres odpiskal konec tekme, ki bo za vselej zapisana v slovensko nogometno zgodovino.
Robert Koren je izkoristil prvenstveno lastnost nove žoge - nepredvidljivost! (vir: Getty Images)