Uredništvo    8. oktober 2017
Kvalifikacije za svetovno prvenstvo 2018

Zakockali zmago in končali kot četrti

Slovenija se je dolgo dobro borila s Škotsko, ki je v Stožicah povedla. Slovenija je tekmo obrnila, vodila, toda Škoti so se tik pred koncem vrnili iz iztržili remi. Slovenija kvalifikacije posledično končujr na četrtem mestu.
Štadion: Stožice, Gledalcev: 11123, Sodnik: Jonas Eriksson
Slovenija: Jan Oblak, Bojan Jokič, Boštjan Cesar, Jasmin Kurtič, Rajko Rotman, Aljaž Struna (od 46. Nejc Skubic), Benjamin Verbič, Jan Repas (od 47. Roman Bezjak), Miha Mevlja, Josip Iličič, Tim Matavž (od 89. Amedej Vetrih).
Trener: Srečko Katanec
Škotska: Craig Gordon, Charlie Mulgrew, Andrew Robertson, Kieran Tierney (od 80. Steven Fletcher), Christophe Berra, Darren Fletcher, Barry Bannan, James McArthur (od 79. Robert Snodgrass), Matt Phillips, Chris Martin (od 53. Ikechi Anya), Leigh Griffiths.
Trener: Gordon Strachan
Pred začetkom današnje tekme v Stožicah manjša slovesnost - predsednik NZS Radenko Mijatović je kapetanu reprezentance Boštjanu Cesarju izročil priznanje za stoto tekmo v reprezentančnem dresu. Slovenija je začela odločno in že v prvi minuti je do strela po tleh prišel Josip Iličić. Slovenija je znova zapretila v sedmi minuti, z roba kazenskega prostora je streljal Tim Matavž, toda Craig Gordon je bil na mestu. V 16. minuti tudi prva nevarnost za Jana Oblaka ob podaji pred gol, a brez posledic. Dve minuti pozneje znova nevarnost, napako je storil Struna, do strela je prišel Chris Martin, toda Oblak je dobro posredoval.

Josip Iličić in Benjamin Verbič sta v 20. minuti dobro kombinirala pred kazenskim prostorom Škotske, Verbič se je odločil za strel, izgledalo je nevarno, tod gostujoči blok je preprečil najhujše. Na drugi strani še en strel gostov, v 22. minuti je z glavo mimo gola streljal Berra. To je bilo opozorilo, ki je v 32. minuti dobilo konkretno nadgradnjo. Slovenija je slabo izbijala žogo iz svojega kazenskega prostora, vtekel je Leigh Griffiths in z natančnim strelom z leve strani zadel za vodstvo Škotske z 1:0. Slovenija, ki je tekmo začela obetavno, je skozi potek prvega polčasa padala in ni bila zares nevarna za škotski gol. Do odhoda na odmor je zabeležila le še strel Josipa Iličića, ki je sicer zadel zunanji del mreže, toda Gordon ni bil zares ogrožen.
Bojan Jokić, Boštjan Cesar, Slovenija
Kapetan Slovenije Boštjan Cesar je pred tekmo prejel priznanje za sto odigranih tekem v reprezentančnem dresu. (foto: SPS)

Srečko Katanec je ob polčasu opravil dvojno menjavo. Neprepričljivega Aljaža Struno je zamenjal Nejc Skubic, malo vidnega Jana Repasa pa Roman Bezjak. V 51. minuti prva priložnost za Slovenijo v drugem polčasu, od daleč je močno sprožil Rajko Rotman, Gordon je odbil v kot. Samo dve minuti pozneje pa gol! Prosti strel je z desne strani je izvedel Iličić, poslal je žogo na drugo vratnico, kamor je vtekal Roman Bezjak in zadel za 1:1. Slovenija je zelo dobro začela drugi polčas. V 55. minuti kar dva strela naših, najprej je Bezjakov poizkus z bližine Gordon ubranil, potem pa je vajo ponovil še ob strelu Josipa Iličića. Škotsko je prejeti zadetek pošteno presekal.

Prvi strel v drugem polčasu so gostje sprožili v 61. minuti, protinapad je zaključil rezervist Anya, toda Oblak je bil na mestu. Takoj na drugi strani nevarna situacija v kazenskem prostoru Škotske, streljal je razpoloženi Iličić, a znova le v blok. Slovenija je prvih 20 minut drugega polčasa igrala precej bolje od Škotske, bila je agresivna in nevarna, z zanj značilnim deljenjem natančnih in "globokih" žog je blestel predvsem Iličić. Slovenija je pritiskala toliko časa, da je Škotska le popustila. Zmedo v njenem kazenskem prostoru po kotu je izkoristil Roman Bezjak in z drugim golom na tekmi Slovenijo popeljal v vodstvo z 2:1. Škoti so se poizkušali vrniti, v 74. minuti je poizkušal Phillips, a streljal mimo gola. Gostje so imeli v 78. minuti na nogi izenačenje, izkušeni Fletcher je nekaj metrov pred Oblakov poizkusil z volejem, a grdo zgrešil in žoga je zletela čez gol. Iličić si je nocoj močno želel zadeti, v 82. minuti je sprožil z razdalje, strel je bil močan, toda premalo natančen. Ko se je že zdelo, da bo Slovenija tekmo mirno pripeljala do konca, je  v 87. minui Škotska izenačila. Robert Snodgrass je v kazenskem prostoru nekako uspel zaustaviti žogo in jo spraviti za hrbet Jana Oblaka! Slovenija je izgubila vodstvo in četrto mesto v skupini. Pa tudi kapetana, kajti rdeči karton je v sodnikovem podaljšku, potem ko je zavrela kri, prejel Cesar.