Uredništvo    26. junij 2010
Prvič odločali podaljški

Gana ubranila afriško čast

Gana je z zadetkom Asamoaha Gyana v sodnikovem podaljšku ugnala Združene države Amerike in se kot tretja afriška reprezentanca v zgodovini uvrstila v četrtfinale svetovnega prvenstva.
14.10.2017 | Mednarodni nogomet
Štadion: Rustenburg, Gledalcev: 34976, Sodnik: Kassai (Madžarska)
ZDA
 1 : 2p
ZDA: Tim Howard, Steve Cherundolo, Jonathan Bornstein, Jay DeMerit, Carlos Bocanegra, Clint Dempsey, Landon Donovan, Michael Bradley, Ricardo Clark (od 31. Maurice Edu), Jozy Altidore (od 91. Herculez Gomez), Robbie Findley (od 46. Benny Feilhaber).
Trener: Jurgen Klinsmann
Gana: Richard Kingson, John Mensah, John Paintsil, Samuel Inkoom (od 113. Sulley Ali Muntari), Jonathan Mensah, Hans Sarpei (od 73. Lee Addy), Kwadwo Asamoah, Anthony Annan, Kevin-Prince Boateng (od 78. Stephan Appiah), Andre Ayew, Asamoah Gyan.
Trener: Akwasi Appiah
Ameriških sanj je konec. Reprezentanca, ki se je skozi šivankino uho in na račun Slovenije uvrstila v osmino finala, ni našla pravega zdravila proti Gani, ki je po Kamerunu in Senegalu šele tretja afriška reprezentanca, ki bo nastopila v četrtfinalu svetovnega prvenstva.

Zadnji afriški predstavniki na letošnjem SP so srečanje začeli pogumno in hitro izkoristili eno večjih hib ameriške reprezentance. Američani so namreč že proti Angliji in Sloveniji relativno hitro prejeli prvi zadetek, tudi Gana pa je zadela že iz prvega strela na vrata. V šesti minuti je v Nemčiji rojeni Kevin Prince Boateng izkoristil neodločnost ameriških branilcev in z natančnim strelom po tleh ugnal ameriškega vratarja Tima Howarda. Nadaljevanje prvega polčasa je postreglo z igro brez večjih priložnosti, saj so Američani vrata Richarda Kingsona prvič resneje ogrozili šele v 37. minuti, ko je Robbie Findley nevarno sprožil z desne strani kazenskega prostora. Ganci so sicer brez večjih težav nadzorovali potek dogajanja na igrišču in imeli več idej v napadu, Američani pa vsaj v prvem delu niso pokazali prav nič omembe vrednega.

V drugem delu so "jenkiji" kmalu pokazali zobe. Že v drugi minuti nadaljevanja je rezervist Benny Feilhaber iz ugodnega položaja meril naravnost v roke Kingsona, vse konkretnejši in številnejši napadi pa so se obrestovali v 62. minuti, ko je Jonathan Mensah v kazenskem prostoru nepravilno zaustavil Clinta Dempseyja. Strel iz enajstih metrov je zanesljivo izvedel Landon Donovan in tako v svojem četrtem nastopu na letošnjem SP dosegel že tretji zadetek. Po izenačenju se je igra precej umirila, malenkost nevarnejši pa so bili Američani, ki so v zadnji tretjini rednega dela delovali bolj sveže kot Ganci.

Prvič na letošnjem svetovnem prvenstvu so sledili podaljški, Američani pa so ponovno zatajili v svojem slogu. Že v drugi minuti podaljška je prvi ganski strelec Asamoah Gyan iz igre vrgel Carlosa Bocanegro ter iz težkega položaja ugnal še Tima Howarda za vodstvo "Črnih zvezd" z 2:1. Po doseženem zadetku so se Ganci izkazali z disciplinirano igro, saj ZDA navkljub terenski pobudi niso več premogle dovolj moči za drugo izenačenje.

Gana je že drugič zapored na svetovnem prvenstvu ubranila čast črne celine, saj je po uvrstitvi v osmino finala leta 2006 (tedaj jo je s 3:0 izločila Brazilija) že drugič zapored edina afriška reprezentanca v izločilnem delu tekmovanja. Varovancem Milovana Rajevca se bo v četrtfinalu ponudila zgodovinska priložnost, da v primeru zmage proti Urugvaju postanejo sploh prva afriška ekipa, ki bi zaigrala v polfinalu svetovnega prvenstva.