Uredništvo    26. junij 2014
SP, skupina E, 3. krog

Shaqiri priigral napredovanje

Švica je ob Franciji druga reprezentanca, ki iz skupine E napreduje v naslednji krog. Švicarji so izkoristili remi Ekvadorja ter premagali Honduras s kar 3:0. Hat-trick je zabil Xherdan Shaqiri.
19.6.2016 | Mednarodni nogomet
Štadion: Arena Amazonia, Gledalcev: , Sodnik: N. Pitana (ARG)
Honduras: Noel Valladares, Oscar Boniek Garcia (od 77. Andy Najar), Victor Bernardez, Juan Carlos García, Brayan Beckeles, Maynor Figueroa, Wilson Palacios, Jorge Claros, Jerry Bengtson, Carlo Costly (od 40. Jerry Palacios), Roger Espinoza (od 46. Marvin Chavez).
Trener: Luis Fernando Suarez
Švica: Diego Benaglio, Stephan Lichtsteiner, Johan Djourou, Ricardo Rodríguez, Fabian Schär, Valon Behrami, Xherdan Shaqiri (od 87. Blerim Džemaili), Granit Xhaka (od 78. Michael Lang), Gökhan Inler, Josip Drmić (od 73. Haris Seferović), Admir Mehmedi.
Trener: Vladimir Petković
Švicarji so imeli nocoj pred seboj jasno nalogo - za napredovanje so potrebovali ugoden izid s tekme Francija - Ekvador, potrebovali pa so tudi zmago proti Hondurasu, ki je bil še brez točke. Nalogo so varovanci selektorja Ottmarja Hitzfelda vzeli skrajno resno. Švica je vodila že v peti minuti srečanja. Xherdan Shaqiri je vzel žogo na desni strani, krenil proti golu, močno streljal in zabil lep gol. Zgodnje vodstvo je Švicarjem dalo krila, predvsem pa potrebno mirnost. Po dobre pol ure igre so imeli Švicarji vse niti v svojih rokah. Ustrezal jim je izid z druge tekme, sami pa so vodili že z 2:0. Tudi tokrat je zadel Shaqiri, podal pa mu je Josip Drmić. Po udobnem vodstvu so nasprotniki Slovenije v kvalifikacijah za Euro 2018 žogo prepustili nogometašem Hondurasa in potrpežljivo počakali na odmor med obema polčasoma.

V 49. minuti, kmalu po povratku na zelenico, je imel Honduras veliko priložnost: Palacio je podal z leve strani, Bengtson pa je čakal na drugi vratnici, žogo pa le za las zgrešil. Tri minute pozneje so si reprezentanti Hondurasa priigrali novo priložnost za znižanje zaostanka, Rodriguez pa je žogo izbil in rešil svoj gol. Švicarji so odgovorili preko Mehmedija in Shaqirija v 59. minuti, toda vratar Valladares je bil na mestu. V 62. minuti je Djourou v svojem kazenskem prostoru pokosil Jerryja Palaciosa, sodnik pa ni dosodil ničesar. Švica je tekmo dokončno odločila v 71. minuti, ko je hat-trick sklenil Shaqiri. Nogometaš Bayerna iz Münchna je na ta način utišal kritike in dvomljivce ter Švico popeljal v izločilne boje svetovnega prvenstva.