Uredništvo    24. junij 2014
SP, skupina C, 3. krog

Kolumbija melje tudi z rezervisti

Kolumbija je brez številnih članov udarne zasedbe visoko s 4:1 ugnala Japonsko in na tretjem nastopu na mundialu zabeležila še tretjo zmago. Dvakrat zadel Jackson Martinez, enkrat James Rodriguez.
16.11.2016 | Mednarodni nogomet
Štadion: Arena Pantanal, Cuiaba, Gledalcev: 40340, Sodnik: Pedro Proenca (POR)
Japonska: Eiji Kawashima, Yuto Nagatomo, Yasayuki Konno, Maya Yoshida, Toshihiro Aoyama (od 62. Hotaru Yamaguchi), Atsuto Uchida, Makoto Hasebe, Keisuke Honda, Shinji Kagawa (od 85. Hiroshi Kiyotake, od 85. David Ramirez Ospina), Yoshito Okubo, Shinji Okazaki (od 69. Yoichiro Kakitani).
Trener: Javier Aguirre
Kolumbija: David Ramirez Ospina (od 85. Faryd Mondragon), Pablo Estifer Armero, Eder Alvarez Balanta, Carlos Valdes, Santiago Arias, Juan Quintero (od 47. James Rodriguez), Alexander Mejia, Juan Cuadrado (od 46. Carlos Mario Carbonero), Fredy Guarin, Jackson Martínez, Adrian Ramos.
Trener: Jose Pekerman
V osmini finala svetovnega prvenstva se obeta prava južnoameriška poslastica med Urugvajem in Kolumbijo, ki je zaenkrat ob Nizozemski edina, ki je v skupinskem delu tekmovanja zbrala največje možno število točk. Kolumbijski selektor Jose Pekerman je pred tekmo z Japonsko pričakovano močno prevetril začetno enajsterico, saj so si Los Cafeteros že pred nocojšnjim obračunom zagotovili prvo mesto v skupini. Na klopi so tako ostali številni pomembni členi udarne enajsterice na čelu s sijajnim Jamesom Rodriguezom, prvič pa je na letošnjem turnirju od prve minute začel Jackson Martinez.

Kolumbija je povedla v sedemnajsti minuti, ko je po prekršku Yasayukija Konna nad Adrianom Ramosom sodnik pokazal na belo točko. Strel je zanesljivo izvedel Juan Cuadrado, ki se je tako veselil svojega prvega zadetka na letošnjem prvenstvu. Japonci so izenačili tik pred koncem prvega dela igre, ko je po podaji Keisukeja Honde, z naskokom najboljšega japonskega nogometaša na mundialu, z glavo zadel Shinji Okazaki.

Kmalu po začetku drugega polčasa je kolumbijski rezervist Carlos Carbonero zapravil sijajno priložnost za novo vodstvo, v 55. minuti pa je njegovo napako popravil hladnokrvni Martinez, ki je izkoristil asistenco svojega nekdanjega klubskega soigralca Jamesa Rodrigueza, ki je v igro vstopil ob začetku drugega dela igre. Osem minut kasneje je Martinez Pekermanu nakazal, da je lahko v nadaljevanju turnirja veliko orožje kolumbijske reprezentance, saj je s svojim drugim zadetkom Kolumbijo popeljal v vodstvo s 3:1, nekaj minut kasneje pa se je v japonskih vrstah osmešil vnovič bledi Shinji Kagawa, ki je povsem neoviran zgrešil gol.

Pet minut pred koncem se je današnji obračun vpisal v zgodovino. Pekerman je namreč v ogenj poslal 43-letnega Faryda Mondragona, ki je tako postal najstarejši igralec v zgodovini svetovnih prvenstev. Jubilej priletnega kolumbijskega vratarja je z najlepšo potezo tekme začinil Rodriguez, ki je z izjemno akcijo izigiral Mayo Yoshido in dosegel že svoj tretji zadetek na letošnjem svetovnem prvenstvu. Zvezdnik francoskega Monaca v Braziliji še naprej igra v veliki formi in je trenutno ob Brazilcu Neymarju in Nizozemcu Arjen Robbnu nedvomno ena prvih zvezd prvenstva.