Uredništvo    9. junij 2012
Euro 2012, skupina B, 1. krog

Gomez junak nemške zmage

Mario Gomez je z glavo zabil edini zadetek na derbiju skupina B med Nemčijo in Portugalsko in elfu priboril tri velike točke v boju za četrtfinale. Portugalci kar dvakrat zadeli okvir vrat.
7.11.2017 | Mednarodni nogomet
Štadion: Lvov, Gledalcev: , Sodnik: Stephane Lannoy (FRA)
Nemčija: Manuel Neuer, Holger Badstuber, Philipp Lahm, Jerome Boateng, Mats Hummels, Mesut Özil (od 87. Toni Kroos), Sami Khedira, Bastian Schweinsteiger, Mario Gomez (od 80. Miroslav Klose), Thomas Müller (od 94. Lars Bender), Lukas Podolski.
Trener: Joachim Löw
Portugalska: Rui Patrício, Joao Pereira, Bruno Alves, Fabio Coentrao, Pepe, Joao Moutinho, Raul Meireles (od 80. Silvestre Varela), Miguel Veloso, Nani, Cristiano Ronaldo, Helder Postiga (od 70. Nélson Oliveira).
Trener: Fernando Santos
Nemški elf, eden osrednjih, če ne kar osrednji favorit letošnjega evropskega prvenstva, je bil na uvodni tekmi postavljen pod velik preizkus. Portugalci so uspešno porezali krila nemškim napadalcem in nemški sredini onemogočali razvijanje igre, po drugi strani pa so pridno čakali na svoje priložnosti, jih dočakali, a jih na njihovo žalost vse po vrsti tudi zapravili.

Srečanje se je začelo po nemških notah. V prvih desetih minutah so si Nemci preko Gomeza in Podolskega priigrali dve polpriložnosti za zadetek, vendar pa začetne pobude niso uspeli oziroma znali nadaljevati. Portugalci so odgovorili v 17. minuti, ko je Ronaldo nevarno podal v kazenski prostor, a je pred Postigo v zadnjem hipu žogo izbil nemški kapetan Lahm. Sledilo je obdobje dolgočasne igre na sredini igrišče, ki jo je prekinila šele akcija tik pred koncem prvega polčasa, ko je po predložku s kota meril Pepe in le za nekaj milimetrov zgrešil gol. Njegov strel je zadel prečko in se nato odbil na golovo črto, s čimer je po vodi splavala sijajna priložnost za portugalsko vodstvo.

Mats Hummels Nemčija

V nadaljevanju gledalci dolgo niso videli omembe priložnosti, zadetek pa je padel v času, ko je vse bolj dišalo po prvi tekmi evropskega prvenstva brez zadetkov. Sami Khedira je z desne strani poslal predložek, ki ga je portugalska obramba preusmerila naravnost na glavo prvega nemškega golgeterja Maria Gomeza, ki je z izjemno reakcijo matiral Ruija Patricia in Nemce popeljal v vodstvo. Gomez, ki je bil tik pred tem, da zapusti igrišče in svoje mesto prepusti Miroslavu Kloseju, je znova pokazal odliko tistih napadalcev, ki potrebujejo zgolj eno pravo priložnost in jo tudi znajo izkoristiti.

Zadetek je poskrbel za zanimiv zaključek tekme, v katerem so Portugalci odprli karte in zaigrali na vse ali nič. V 81. minuti je prvič resneje zapretil Cristiano Ronaldo, ki ob odlični nemški obrambi, kateri sta sijajno poveljevala Mats Hummels in Jerome Boateng, nikakor ni uspel razviti svoje igre. Tri minute kasneje je Nani z desne strani poslal predložek v kazenski prostor in pri tem zadel zgornji del prečke, nova velika priložnost pa je sledila dve minuti pred koncem, ko se je rezervist Silvestre Varela sam znašel pred nemškim vratarjem Manuelom Neuerjem, a meril le v njegove roke. V sodnikovem podaljšku se je Portugalcem ponudila še zadnja priložnost za izenačenje, a je Holger Badstuber z odlično intervencijo blokiral strel Nanija in poskrbel za to, da je Nemčija prvi preizkus opravila z najboljšim možnim izkupičkom.