Uredništvo    23. junij 2012
Euro 2012, četrtfinale

Sanjski jubilej Alonsa

Xabi Alonso je v svojem jubilejnem 100. nastopu v majici Furije zabil oba zadetka in Špance popeljal do zanesljive zmage proti nemočni Franciji. Španci so prvič na velikem turnirju ugnali galske peteline.
7.11.2017 | Mednarodni nogomet
Štadion: Donjeck, Gledalcev: , Sodnik: Nicola Rizzoli (ITA)
Španija: Iker Casillas, Alvaro Arbeloa, Sergio Ramos, Gerard Pique, Sergio Busquets, Andres Iniesta (od 84. Santiago Cazorla), Xavi, Xabi Alonso, Cesc Fabregas (od 67. Fernando Torres), Jordi Alba, David Silva (od 65. Pedro).
Trener: Julen Lopetegui
Francija: Hugo Lloris, Anthony Reveillere, Laurent Koscielny, Adil Rami, Gaël Clichy, Mathieu Debuchy (od 64. Jeremy Menez), Florent Malouda (od 66. Samir Nasri), Franck Ribery, Yohan Cabaye, Yann Mvila (od 79. Olivier Giroud), Karim Benzema.
Trener: Didier Deschamps
Obračun dveh velesil evropskega nogometa se je odvil po pričakovanjih. Francija, ki je že proti Švedski v svoji igri pokazala precej slabosti, se ni mogla kosati s favorizirano Španijo in je sploh prvič na velikih turnirjih priznala premoč svojim sosedom. Španski selektor Vicente Del Bosque je vnovič stavil na enajsterico brez klasičnega napadalca, njegov tekmec na francoski strani Laurent Blanc pa je postavil dokaj defenzivno usmerjeno enajsterico, zaradi česar ga v domovini zagotovo čaka kar nekaj kritik.

Špansko-francoska "klasika" ni postregla z nogometom za sladokusce. Španci so imeli ves čas srečanja terensko premoč, Francozi pa bili v svojih redkih izletih pred španski gol vse preveč odvisni od Francka Riberyja, ki se sam vendarle ni mogal kosati z disciplinirano špansko obrambo. Furija je prvič zapretila v osmi minuti, ko je skoraj s polovice igrišče močno streljal Xabi Alonso, a njegov strel francoskega kapetana Huga Llorisa ni presenetil. V 19. minuti je sledila akcija za prvi zadetek. Jordi Alba je na levi strani izigral Mathieuja Debuchyja in žogo kot na pladnju serviral jubilantu Xabiju Alonsu, ki je v svojem 100. reprezentančnem nastopu zabil vodilni zadetek. Francozi so prvič resneje ogreli pesti Ikerja Casillasa v 32. minuti, ko je s prostega strela zapretil Yohan Cabaye, a je vratar Reala njegov strel izbil v kot.

Xabi Alonso Španija

V drugem polčasu se je igra malce razživela, a tudi tokrat brez večjih pretresov za Špance, ki na letošnjem evropskem prvenstvu morda ne blestijo tako kot na prejšnjih turnirjih, a očitno še vedno ohranjajo močno zmagovalno mentaliteto. Francozi so si po natančno uri igre priigrali lepo priložnost za izenačenje, ko je Ribery lepo asistiral Debuchyju, branilec Lilla pa je z glavo meril čez gol. Dve minuti kasneje je Xavi s fantastično podajo v prazen prostor poskrbel za najlepšo potezo tekme, a je Lloris pravočasno stekel in ustavil prodor Fabregasa, ki je že sprejel Xavijevo asistenco, a žoge ni uspel spraviti mimo Llorisa. Sledilo je obdobje številnih menjav, s katerimi je imel več sreče španski selektor Del Bosque. Končni izid srečanja sta namreč zrežirala rezervista Santi Cazorla in Pedro, ki je po asistenci prvega v kazenskem prostoru izsilil prekršek Anthonyja Reveillera in Španiji priigral enajstmetrovko. Z bele točke je bil zanesljiv Xabi Alonso, ki je tako na najboljši možen način sklenil svoj jubilej in potrdil špansko udeležbo v polfinalu evropskega prvenstva.

Francija je na letošnjem Euru glede na SP pred dvema letoma pokazala premik v pozitivno smer, vendar pa bo pot do vrha še vedno dolga in trnova. Četa Laurenta Blanca je zares dobro odigrala le skupinski obračun z Ukrajino, velik dolžnik prvenstva pa ostaja zvezdnik Reala iz Madrida Karim Benzema, ki je bil tudi proti Španiji povsem odrezan od igre. Španija počasi stopnjuje formo, v bitki za finale pa jo čaka nasprotnik, ki bo nedvomno od Furije zahteval najboljšo predstavo doslej – Ronaldova Portugalska.