Uredništvo    27. junij 2010
Elf ostaja zvest tradiciji

Nemčija znova potolkla Anglijo

Nemčija se ni izneverila tradiciji, tudi tokrat je namreč premagala svojo tradicionalno tekmico Anglijo. "Trije levi" so prejeli novo krepko zaušnico.
10.11.2017 | Mednarodni nogomet
Štadion: Mangaung, Gledalcev: 40510, Sodnik: Larrionda (Urugvaj)
1 : 0

2 : 0

2 : 1

3 : 1

4 : 1

Nemčija: Manuel Neuer, Philipp Lahm, Arne Friedrich, Jerome Boateng, Per Mertesacker, Mesut Özil (od 83. Stefan Kiessling), Sami Khedira, Bastian Schweinsteiger, Miroslav Klose (od 72. Piotr Trochowski), Thomas Müller (od 72. Mario Gomez), Lukas Podolski.
Trener: Joachim Löw
Anglija: David James, Matthew Upson, Ashley Cole, John Terry, Glen Johnson (od 87. Shaun Wright-Phillips), Steven Gerrard, Gareth Barry, Frank Lampard, James Milner (od 64. Joe Cole), Wayne Rooney, Jermain Defoe (od 71. Emile Heskey).
Trener: Roy Hodgson

Današnja tekma osmine finala med Nemčijo in Anglijo je bila tekma tega svetovnega prvenstva. Vsaj zaenkrat. Tradicionalni obračun dveh nogometnih velesil je namreč postregel z vrhunskim nogometom, številnimi lepimi akcijami in tudi s številnimi zadetki! Nemčija je znova prikazala zelo dobro igro, z nekaj malega nihanja, a vseeno dovolj dobro za prepričljivo zmago s 4:1. Angleži niso pokazali veliko in zasluženo odhajajo domov. Grenak priokus bo ostal le zaradi zadetka Franka Lamparda v 38. minuti srečanja, ki pa ga urugvajski sodnik Larionda ni priznal.

Taktičen boj? Vztrajanje pri 0:0? No, prvi polčas srditega obračuna med Anglijo in Nemčijo, dveh velikih in tradicionalnih rivalov, se je razvil v akcije polnih 45 minut čudovite nogometne igre. Nepopustljiva igra na obeh straneh je v prvem delu prvega polčasa pripadla Nemcem, ki so na krilih razigranih Schweinsteigerja in Ozila, ki je v peti minuti resno ogrožal vrata Davida Jamesa, prihajali do priložnosti in z lepimi podajami zaposlovali zelo aktivnega Miroslava Kloseja. Slednji nikakor ni za odpis, kot bi si kdo mislil po njegovi relativno slabi sezoni. Klose je namreč Nemce v 20. minuti popeljal v vodstvo. To je bil že njegov 50. reprezentančni zadetek. Matthew Upson, ki je Kloseja slabo pokril, pa je v naslednjih minutah popolnoma izgubil kompas. Zgodilo se je neizogibno - Lukas Podolski je povišal na 2:0. Angleži so bili potolčeni, a ne dotolčeni. Steven Gerrard je podal v kazenski prostor, kjer pa Upsonu ni bilo težko zadeti z glavo, potem ko je ob njem praktično zaspal Boateng. 2:1 je bil končni rezultat prvega polčasa. Za Angleže, ki v sami igri niso pokazali veliko, nepravičen. V 38. minuti je Frank Lampard s strelom z razdalje namreč premagal Manuela Neuerja, saj je žoga v celotnem obsegu prešla golovo črto, vendar urugvajski sodnik Larionda tega ni videl.

Angleži so očitno začutili priložnost in na začetku drugega polčasa pritisnili. V 52. minuti znova velika priložnost Anglije. Frank Lampard je s prostega strela silovito stresel prečko. Angleži so končno začeli igrati, Nemci pa so malce padli, vendar nasprotniku vseeno niso dopuščali zaključevati akcij. Na drugi strani se je prebudil Thomas Müller, odkritje minule sezone v Nemčiji, ki je dvakrat slabo streljal, a se za slabo izvedena strela pozneje dvakratno odkupil. Še prej pa so Nemci vzpostavili ravnotežje na igrišču. V 67. minuti so Nemci izvedli protinapad, situacijo "tri na dva" je na desni strani rešil prej omenjeni Thomas Müller in zadel za 3:1. V 70. minuti je Elf še enkrat več demonstriral ključno prvino modernega nogometa - hiter protinapad. Po levi strani je kot blisk švignil nadarjeni Mesut Ozil, lepo podal v sredino na nogo Müllerju, slednji pa je s svojim drugim zadetkom na tekmi povišal na 4:1. Tekma je bila odločena, Angleži pa so le še nemočno zabijali čas in z Waynom Rooneyjem na čelu še enkrat več priznali premoč svojim tradicionalnim tekmecem. Nemčija je danes vknjižila svojo petnajsto zmago proti Angliji in znova poteptala upanje Angležev na ponovitev zanje magičnega leta 1966, ko so osvojili svoj edini naslov svetovnih prvakov. Tedaj so v finalu premagali - Nemčijo.