(foto: /)
V Mostarju divja navijaška vojna med pristaši Zrinjskega in Veleža. Zamere pa so stare že več desetletij.
Mostar je imel pred drugo svetovno vojno več klubov, najboljši pa so bili meščanski JŠK, hrvaški Zrinjski in delavski Velež. Dominiral je JŠK (Jugoslovenski športski klub Mostar), ki je imel tudi edini igrišče. Že takrat je bilo rivalstvo med Zrinjskim in Veležem precej resno in vroče. Po vojni je ostal samo Velež, ki je bil v času Titove Jugoslavije eden najboljših klubov v državi, nekajkrat celo resen konkurent za naslov prvaka.
Avgusta 1992, po razpadu Jugoslavije, sredi vojne vihre v Bosni in Hercegovini, so bosanski Hrvati v Medžugorju ponovno ustanovili klub z imenom Zrinjski. Le nekaj mesecev prej, v začetku aprila 1992 se je začela vojna, ki je povsem spremenila Mostar. Hrvati in Bošnjaki so bili najprej zavezniki proti Srbom, nato pa so se spopadli med seboj. In mostovi v Mostarju so bili (dobesedno) porušeni. Rušenje Starega mosta na Neretvi novembra 1993 je simboliziralo razdelitev mesta na zahodni, večinsko hrvaški del in vzhodni, večinsko bošnjaški del.
Tako je še danes in to se odraža tudi v nogometu. Legendarni štadion Veleža pod Bijelim brijegom je ostal v hrvaškem delu mesta in prisvojil si ga je Zrinjski. Velež si je moral najti novo domovanje v severnem predmestju Vrapčići. Derbi med obema mostarskima kluboma je dandanes eden najbolj vročih v BiH, rivalstvo med navijaškima skupinama, Red Army in Ultrasi pa eno najbolj strupenih v regiji.
VIDEO: Celo dron so uporabili navijači, da so igrišče velikega rivala polili s kislino!
To se je odrazilo tudi v zadnjih dogodkih na mostarski navijaški sceni. V začetku aprila, po tekmi med Zrinjskim in Zvijezdo 09, ki so jo "Plemiči" dobili s 4:0, so člani navijaške skupine Red Army izvedli diverzantsko akcijo. Nekaj dni kasneje je bil namreč na sporedu mostarski derbi in kot uvod vanj so navijači Veleža v zasedi pričakali člana Ultrasov, za katerega so vedeli, da ima v stanovanju spravljene navijaške rekvizite. Fizično so obračunali z njim in ukradli devet transparentov svojih rivalov. Kot veleva navijaška kultura so nato na svoji Facebook strani objavili fotografije z narobe obrnjenimi zaseženimi transparenti.
V Mostarju je bila po incidentu povečana prisotnost policije na ulicah, v nekaterih delih mesta pa so se pojavile tudi specialne enote v polni pripravljenosti. Toda na odziv navijačev Zrinjskega je bilo potrebno počakati mesec dni. Vmes je derbi minil brez večjih incidentov, predvsem zato, ker je policija gostujočim navijačem prepovedala prihod na štadion pod Bijelim Brijegom. Zrinjski je v soboto, 13. aprila 2024, pred 5500 gledalci zmagal z 1:0.
FOTO: Vojna navijačev v Mostarju, ukradeni so transparenti!
Odgovor navijaške skupine Ultras pa je sledil v začetku maja. Najprej so napadli Red Army po tekmi Velež-Posušje in vzeli nekaj transparentov. Že pred tem pa naj bi uporabili drone, s katerimi naj bi sledili navijačem Veleža, da bi odkrili, kje imajo spravljene navijaške rekvizite. V nočnih urah po tekmi so nato vdrli v najmanj dve stanovanji v Mostarju, kjer so imeli navijači Veleža spravljene transparente. Nekega člana Red Army naj bi vklenili z lisicami in ga s pištolo prisili, da jim je povedal, kje je drugo skrivališče. Tako so ukradli okoli 50 transparentov.
To sicer niso povsem zanesljive informacije, saj uradnih podatkov policije ni na voljo. Nekaj medijev je poročalo o teh dogodkih, več pa bo verjetno znanega v prihodnjih dneh. Ostaja pa dejstvo, da je napetost med zahodnim in vzhodnim delom Mostarja na višku, strupeno rivalstvo med Veležem in Zrinjskim pa samo odraz družbe v kateri oba kluba delujeta.