
(foto: //)
Okrog začetkov nogometa in ustanovitve prvih nogometnih klubov je v resnici kar nekaj nejasnosti. Sheffield ni bil prvi klub na svetu, Lendava pa ne prvi nogometni klub na področju Slovenije.
Danes velja splošno prepričanje, da je najstarejši nogometni klub na svetu
Sheffield Football Club, ki sta ga 24. oktobra 1857 ustanovila trgovec z vinom
William Prest in odvetnik
Nathaniel Creswick. Klub je imel svoja pravila igre (The Sheffield Rules), saj angleška nogometna zveza (Football Association) takrat sploh še ni bila ustanovljena. "
Ustanovili smo prvo specifično organizacijo z edinim namenom igranja nogometa," meni trenutni predsednik še danes delujočega kluba, Richard Tims.
Pa je bil Sheffield FC res prvi? Škotski nogometni zgodovinar Andy Mitchell se ne strinja s tem. Že 33 let pred Prestom in Creswickom, leta 1824, je namreč študent prava
John Hope v Edinburgu ustanovil
The Foot-Ball Club, ki je deloval do leta 1841.
"Povsem jasno je, da je bil to prvi nogometni klub na svetu, ki je precej starejši od Sheffielda in to dokazuje, da se je nogometna kultura na Škotskem razvila že precej pred tisto v Sheffieldu ali Londonu ali kjerkoli drugje," pripoveduje Mitchell.
Na argument, da The Foot-Ball Club ni igral nogometa v današnjem smislu te besede, Mitchell odgovarja: "
Ohranjena pravila jasno določajo kodeks obnašanja, prepovedujejo spotikanje, določajo uporabo vratnic, proste strele in zamejitev igralnega polja."
Podobno je tudi pri nas. Velja splošno prepričanje, da je bil prvi nogometni klub na ozemlju današnje Slovenije,
Also-lendvai Football Egyesület, ustanovljen 11. maja 1903 v Dolnji Lendavi, ki je takrat politično pripadala ogrskemu delu monarhije. Klub, za katerega ne obstajajo nikakršni dokazi, da je sploh kdaj odigral kakšno tekmo, je bil nedvomno eden prvih pri nas, ni bil pa prvi.
Prvi nogometni klub na Slovenskem,
Laibacher Sportverein, so ustanovili ljubljanski Nemci 22. decembra 1900, na ustanovni skupščini v Kazini, ki je bila takrat središče nemškega kulturnega in političnega življenja.
Ustanovni člani kluba so izhajali iz vrst telovadnega društva Laibacher Turnverein, ki je bilo ustanovljeno že leta 1863 in je imelo leta 1900 tudi nogometni odsek. Prvo javno nogometno tekmo so turnerji odigrali že 22. septembra 1900 na igrišču ob Tržaški cesti poleg gozdne drevesnice. V začetku novembra je v Ljubljani gostovala rezervna ekipa
Grazer Sportvereina, ki je domače moštvo turnerjev premagala z 9:2. Ta tekma je bila verjetno ena od iskric, ki so zanetile željo po ustanovitvi čisto pravega nogometnega kluba.
Laibacher Zeitung je dva dni po ustanovitvi kluba, 24. decembra 1900, takole poročal o tem dogodku: "
V soboto zvečer ob deveti uri se je v Kazini s sprejetjem statuta vršil ustanovni zbor Laibacher Sportvereina. Ob zaključku so bili za dobo enega leta izvoljeni: Hans Janesch za predsednika, Gustav Eger za namestnika predsednika, Wilhelm Treo za kapetana, Rudolf Walland za namestnika kapetana in Victor Nagy za blagajnika." Za svoji barvi so izbrali modro in rumeno.
Marca 1901 so začeli člani Laibacher Sportvereina pod vodstvom arhitekta
Wilhelma Trea s treningi na igrišču za Bežigradom, nasproti današnjega Gospodarskega razstavišča. Čeprav so se imeli namen ukvarjati z več športi, so na začetku gojili izključno nogomet. Začeli so tudi redno igrati tekme.
14. julija 1901 so gostovali v Celju, kjer so bili tamkajšnji Nemci tik pred ustanovitvijo svojega kluba. Pred tisoč gledalci na festivalski livadi sta se moštvi na prvi nogometni tekmi v zgodovini Celja razšli z zmago modro-rumenih Ljubljančanov s 4:1. Laibacher Sportverein je nastopil v sledeči postavi: Andretto – Stöcklinger, Germ – König, Kirchschlager, Luschitzky – Melzer, Leskovic, Walland, Seidl, Treo.
Začetno navdušenje nad nogometom pa je začelo med nemškim meščanstvom postopoma plahneti. Svojo pozornost so člani Laibacher Sportvereina preusmerili na tenis, po letu 1907 pa klub ni več omenjen in je verjetno v tem času prenehal z delovanjem.