19.8.2018, ob 20:30 | Štadion: | Sodnik:
0 : 3 70' Dino Hotić
Rezultati 5. kroga

Maribor nadigral in ponižal Olimpijo

Uredništvo 19. avgust 2018 70 Komentiraj
Maribor je na prvem večnem derbiju z odlično predstavo visoko s 3:0 premagal Olimpijo, ki z izjemo uvodnih deset minut ni bila dorasla tekmecem. Blestela Hotić in Handanović, Kronaveter zapravil enajstmetrovko.
Prvi večni derbi sezone je morda prišel v nekoliko nesrečnem trenutku, saj sta oba rivala še v četrtek igrala zelo pomembni evropski tekmi, kljub temu pa se je na tribunah stožiškega stadiona zbralo blizu 10 tisoč gledalcev.

Trener Olimpije Aleksandar Linta se je odločil za dokaj predvidljivo začetno enajsterico, Darko Milanič pa je začel kar s tremi ofenzivno naravnimi nogometaši in sicer Janom Mlakarjem, Jasminom Mešanovićem in Luko Zahovićem. Desni bok obrambne vrste je pripadel Aleksu Pihlerju, mesto na sredini pa je ob Amirju Derviševiću dobil Blaž Vrhovec.

Olimpija je srečanje odprla silovito. V tretji minuti je prvi na vrata Jasmina Handanovića streljal Stefan Savić, le nekaj trenutkov kasneje pa je z leve strani natančno in  močno sprožil Rok Kronaveter, a je Handanović izbil v kot. V deseti minuti je zapretil Dino Štiglec, nato je sledil atraktiven poizkus Matica Črnica in nova obramba Handanovića, omeniti pa velja še strel Nika Kapuna z razdalje.

V štirinajsti minuti je sledil redko viden dogodek in sicer je pri izbijanju žoge Aris Zarifović stranskega sodnika zadel v glavo, zaradi česar je bilo srečanje za nekaj minut prekinjeno, da je nesrečni sodnik lahko prišel k sebi.

Po uvodni pobudi se je Maribor počasi prebudil. V 20. minuti je Mešanović po kotu meril čez gol, nato pa je pet minut kasneje sledila prva velika priložnost za vodstvo gostov. Dino Hotić je sijajno prebijal sredino in zaposlil Jana Mlakarja, ki je preigral Zarifovića, a je nato v obračunu ena na ena Ivačič izšel kot zmagovalec.

Minuto kasneje je sledila skoraj identična akcija, ki pa se je tokrat končala drugače. Amir Derviševič je sijajno podal žogo v protinapad, Mlakar pa je prehitel Štigleca in v drugem poskusu zadel v polno. V 29. minuti se je znova izkazal Hotič, a je po njegovi podaji Mešanovič streljal preveč medlo.

Končnica polčasa je pripadla Olimpiji. V 40. minuti je Handanovič sijajno branil po močnem strelu Kapuna z 18 metrov, v sodnikovem dodatku pa je Matej Jug po prekršku nad Savićem pokazal na belo točko. Strel je izvajal Kronaveter, Handanović pa je sijajen prvi polčas, v katerem je bil najboljši igralec na igrišču, okronal še s sijajno reakcijo in ubranjeno najstrožji kazni.

Drugi polčas se je začel po mariborskih notah. Že v drugi minuti nadaljevanja je Mlakar zaposlil Mešanoviča, ki je z leve strani meril v domačega vratarja Ivačiča.  V naslednji akciji je bil zmagovalec večnega derbija praktično odločen. Amir Derviševič je z desne strani poslal oster predložek pred gol, žoga pa je švignila mimo številnih igralcev in končala v mreži presenečenega in nepripravljenega Ivačiča. Le nekaj minut kasneje se je mariborska ofenziva skorajda končala še z enim zadetkom v ljubljanski mreži, a je po predložku z leve strani Mlakar z glavo za malo zgrešil žogo.

Olimpija je zapretila v 55. minuti, ko je z leve strani odlično meril Črnic, a je njegov natančen strel še bolj sijajno ubranil odlični Handanović. Le nekaj trenutkov kasneje je sledil še en napad Olimpije, ki ga je zaključil Štiglec, ki pa ni najbolje zadel žoge.
Maribor je v nadaljevanju igral kot je bilo potrebno za vzdrževanje visoke prednosti, v 70. minuti pa je še enkrat lepo izigral domačo obrambo in povedel že z velikih 3:0. Po podaji Mlakarja je z roba kazenskega prostora natančno meril Hotić, ki je tako odlično predstavo začini še z zadetkom. Zanimivo – prav vse tri zadetke za Maribor so dosegli igralci iz t.i. ljubljanskega bazena.

Maribor je na večnem derbiju dokazal, da je trenutno precej boljša ekipa od Olimpije. Zmaga vijoličastih je bila čista kot solza in že dolgo Maribor v prestolnici ni deloval tako superiorno kot nocoj. Čeprav je sezona še zelo mlada, si je Maribor morda že priigral neulovljivo prednost, saj ima po vsega petih tekmah pred svojim največjim konkurentom že kar osem točk prednosti.